Huvitavad faktid

Juhan Liiv:

*Juhan Liiv vabanes sõjaväekohustusest tänu oma kõhnale kehaehitusele.
*Vend Jakob Liiv aitas Juhanil tihti teoseid ja luuletusi viimistleda. 1892. aastal palus Juhan venda, et viimane Olevikule mõned juhtkirjad kirjutaks (arvatakse, et põhjuseks oli siiski Juhan Liivi tüdimus tööst).
*Liiv oli terve oma elu kirglik suitsetaja.
*Juhan Liiv oli täielik C.R Jakobsoni pooldaja, saanud Jakobsoni surmast teate, oli Liiv nutnud nagu laps.
*Liiv oli alguses kindel, et temast saab muusik. Klaveri õppimiseks puudusid aga võimalused ja oreli mängimisest ta tüdines. Kui koju toodi halvas seisukorras harmoonium, Liiv vihastas ja ütles, et temast peab saama ikkagi kirjamees.
*Liivil olid äärmuslikud harjumused, ta käis väga tihti jalgsi, suples külma ilmaga ja kandis õhukesi riideid.
*Vaid väike osa Juhan Liivi loomingust ilmus tema eluajal.
*Igal aastal antakse välja Juhan Liivi luuleauhind luuletajale, kelle teos annab edasi liivilikku vaimsust. Auhinna saajale kingitakse karjasemärss. Teiste seas on auhinna saanud ka Ellen Niit, Hando Runnel, Jaap Kaplinski, Betti Alver ja Viivi Luik.

*Alatskivil asub Liivi muuseum, kus on avatud püsiekspositsioon Juhan ja Jakob Liivi elust ja loomingust ning kus tutvustatakse Kodavere kihelkonna ajalugu.



Eduard Vilde:

*Eduard Vilde oli Eesti esimene elukutseline kirjanik.
*Vilde kasutas oma eluajal hulganisti erinevaid pseudonüüme, neist tuntuimad olid Gronau, Aidu Raidula, Tiiu Tasane, Kepivere mõisa perisherra, Annus Aiduraidula, Rein Rihm ning Siim Sarjus.
*Eduard Vilde pidas terve oma eluaja jooksul oma sünnikuupäevaks 5.märtsi (tänapäeval teatakse Vilde ametliku sünnikuupäevana 4.märtsi, kuna sama kuupäev esines ka Simuna meetrikaraamatus) ning sama daatum esines ka Vilde passil.
*Vilde 60. juubel kujunes kirjaniku jaoks skandaalseks, kuna riigivanema poolt lubatud majast jäi ta saatuse tahtel ilma. Nii tuligi sulemehel leppida riigi poolt kingitud korteriga Kadriorus.
*Vilde unistas noorusaastatel "Vanemuise" teatritükkides kaasa lüües tormilisest näitlejakärjäärist, kuid peagi sai noorele sulemehele selgeks, et temas ei peitu piisavalt näitlejameisterlikkust.  
*Asunud Eesti Vabariigi diplomaatilisse teenistusse, oli Vilde aastatel 1919-1920 Eesti Vabariigi saadik Berliinis.

*Kadriorus asub alates 1946.aastast kirjaniku korteris Eduard Vilde muuseum, mille püsiekspositsioon annab ülevaate kirjaniku elust ja loomingust.